Partička – slovenské divácké šílenství

Slovensko jako takové je velmi vtipný národ. To se týká i zábavných pořadů. V českých zábavných pořadech je často vidět a slyšet použití vulgarismů. Na Slovensku v televizních zábavných pořadech to není přímo jako v těch českých – buď vůbec nebo jen v náznacích. Vždycky to však vyzní velmi vtipně. Jedním z pilířů slovenské televizní kultury a zábavy byl pořad Partička. Vše to začalo na TV Markíza 4. října 2009.

mýdlové bubliny

To se vysílal první díl. V podstatě to vychází z amerického originálu, který se vysílal deset let. Partička byla improvizační show. Herci nic nevěděli, všechno se řešilo na místě i za pomoci diváků. Duchovním otcem stejně jako v případě české Partičky je herec Daniel Dangl, kterému nikdo neřekne jinak než Dano, mimochodem otec tří dětí. Hudbu v pořadu zaopatřoval slovenský hudební skladatel Marián Čurko.

Dano Dangl byl moderátorem a tvůrcem Partičky v jedné osobě. K němu bylo jako základ pět herců – Lukáš Latinák, Robo Jakab, Marián Miezga, Juraj Kemka a Petra Polnišová. Všech pět herců bylo už v té době velmi známých a populárních hlavně z divadla a z dabingu. Ovšem Partička z nich udělala hvězdy první extratřídy na Slovensku.Tak, jak v Česku hádal Richard Genzer, tak na Slovensku tuto pozici měl Juraj Kemka.
kytice růží

Ne jen pozici, ale jaksi myšlenkové pochody srovnatelné s Genzerem. Hádání Juraje Kemky bylo v podstatě o takové délce jako v Česku u Genzera. Nejpopulárnější byli od začátku hádací hry Blázni a Seznamka, přidávala se k tomu i Tiskovka. Samostatnou jednotkou byla – Nedeľná chvíľka poézie. Tam to mnohokrát vyšlo tak, že se lidi mohli slangově řečeno umlátit smíchy. Partička udělala tak trochu občas i dost velký trapas, když se v uvozovkách opřela do slovenských kolegů.

Příčinou jednoho takového trapasu byl i samotný Juraj Kemka. Ve hře Jedno slovo to vycházelo takto – Magda Vašáryová… Kemka měl dodat další slovo, které ho napadlo. Bohužel ho nenapadlo nic jiného než slovo zomrela. Lidi i jeho kolegové byli úplně v transu. Smáli se, ale ne ve stylu posmívání či škodolibosti, ale ve stylu Ježiši Kriste. Pak se to však trochu spravilo. Partička byla extrémně úspěšná například, když se spolu v hádačských hrám potkal právě Juraj Kemka a Robo Jakab.

Juraj Kemka například hádal senzor na pohyb, který hrál ve hře Párty právě Robo Jakab. Kemka to nebyl schopný uhádnout několik dlouhých minut. Nutno podotknout, že Jakab mu už říkal dilino, jelikož si s ním nevěděl už rady. Několikrát mu to dokonce přímo řekl, ale Kemka to nechytil, to však nebyla novinka. Partička byla fenomenálně úspěšná, a tak bylo jasné, že přišel mezi diváky velký šok, když najednou skončila. Stalo se tak 31. prosince 2012.