Před návštěvou solárního studia si ověřte, jaký jste fototyp

Nevěřte desinformacím

Na veřejnosti stále koluje mnoho mýtů v souvislosti s nebezpečím, jemuž se vystavuje každý návštěvník zařízení tohoto typu. Řada desinformací pochází ještě z doby socialismu, kdy se na počátku 70. let propagovalo horské slunce s výkonným zdrojem v podobě rtuťové výbojky. Později se však zjistilo, že výbojka vyzařuje část spektra nebezpečného krátkovlnného UV záření, a tyto výrobky byly staženy z trhu. Mezitím se bohužel rozšířilo povědomí mezi lidmi, že jakákoli umělá lampa musí zákonitě ohrožovat zdraví. Současná solární studia Studio Naomi musí splňovat velmi přísné bezpečnostní limity a lampy jsou zdrojem pouze vzájemné kombinace dvou složek UVA a UVB, nikoli UVC. Musíte ovšem počítat s tím, že umělé lampy opalují přibližně s takovou intenzitou, jakou zaznamenáte na slunci v létě kolem poledne na Jadranu.

slunce nad mořem

Ověřte si svůj fototyp

Fototyp č. 1 s blond nebo zrzavými vlasy a bledou pletí, obvykle s pihami se neopálí, pokožka nevytváří ochranný pigment a těmto lidem stačí pro příjem vitamínu D v našem zeměpisném pásmu jen několik minut denně na přímém slunci a solárium pro ně není vůbec vhodné.

dívka pod slunečníkem

Fototyp č. 2 s blond nebo kaštanovými vlasy s mírně tmavší pokožkou se sice špatně opaluje a mnohdy se spálí, ale na slunci i v soláriu by mělo jít jen o velmi krátký pobyt mezi pěti a deseti minutami.

Fototypy č. 3 a 4 již mívají tmavé vlasy, snadno se opálí a kůže přirozeně zhnědne. Těmto lidem vyhovuje pobyt pod lampou v soláriu nebo na sluníčku mezi 10 a 25 minutami. Každopádně každý, kdo se UV záření cíleně vystavuje, by měl používat ochranné krémy. Ty se ovšem liší, do solária jsou jiné, než pro opalování v přírodě.

Vitamín D – Ultrafialové záření, jak v moderním a bezpečném soláriu, tak i na slunci, je přirozené a potřebné pro tvorbu vitamínu D. Říká se mu „sluneční vitamín“ a je nutný např. pro transport vápníku do všech tkání. Při dodržování bezpečných limitů a zásad je naopak pravidelné slunění pro zdraví přínosem.