Dejte diáři šanci!

Den má 24 hodin a i to je mnohdy málo. Máte hodně schůzek a úkolů a máte pocit, že není v lidských silách vše zvládnout? Nejste v tom sami, protože většina podnikatelů si říká to samé. Přitom vám může pomoct naprosto jednoduchá a stále omílaná věc – organizujte si svůj čas.

Můžete nad tím kroutit hlavou, že to není nic nového, ale mnoho lidí přeskakuje z jedné činnosti na druhou a tak ztrácí mnohem více času, než se zdá. U některých povolání je těžké si naplánovat úkoly a schůzky, když je např. povolání závislé na počasí. I přes to lze pracovat s časem, alespoň v rámci možností.

· Ideální je si hned v pondělí rozmyslet, co vše nás během týdne čeká: pevně stanovené schůzky, neodkladné úkoly, běžné práce a v poslední řadě činnosti, které odkládáme „až bude čas“. Je dobré si také nechávat rezervu na nečekané události.

Nejprve si tedy zorganizujte ty nejdůležitější úkoly, a pokud vám vznikne nějaká časová mezera, začleňte si tam činnost, kterou v tu chvíli můžete vykonat – ať už se jedná o vyřízení e-mailu nebo naplánování další schůzky v okolí.

· Skvělým pomocníkem je diář, ať už klasický nebo aplikace v telefonu nebo notebooku. Nejen, že můžete dopředu sledovat naplánované schůzky a nestane se vám, že si naplánujete dvě činnosti na jeden den a čas, chytré aplikace vám také naplánované aktivity hlásí dopředu.


· V případě, že spolupracujete s více lidmi a potřebujete znát i jejich týdenní aktivity, využijte sdílený kalendář, kde všichni zúčastnění vidí aktivity ostatních a tak si můžete snáze naplánovat společnou poradu apod. Jednoduchá varianta je např. Google kalendář.

Nebojte se předávat úkoly ostatním. Prohlášení, že „co si udělám sám je nejlepší“ může být mnohdy pravdivé, ale upřímně není nutné vše vyřizovat sám a hned. Uvažujte, co je nutné vyřídit hned a osobně a co ne. Potřebujete dokoupit kancelářské potřeby?

Pokud nemusíte jet hned, naplánujte si takovou cestu, když budete mít schůzku někde poblíž. Takto jednoduše si můžete promyslet celý pracovní týden a uvidíte, že na tom plánování něco bude.