Proč se vyplatí krycí plachta na bazén

Představte si situaci (pokud tomu tak opravdu právě teď není), že venku rtuť teploměru překročila tropickou třicítku, a že byste se nejraději ponořili pod vodní hladinu a dokonale se osvěžili. Samozřejmě vám k tomu může vypomoci i klimatizace, ale jistě uznáte, že mnohem příjemnější zdroj osvěžení je voda.

voda v bazénu

Chladivé vodní médium je opravdu balzám a k létu skutečně patří pobyt někde u vody, a tak se nelze divit, že stoupá zájem o zahradní bazény. K osvěžení vám postačí i docela malý průměr nádrže, není nutné přímo na vlastní zahradě bagrovat plochu pro plavecký bazén, vyhovující může být nadzemní bazének o průměru čtyři metry. Je cenově dostupný a nemusí být problém ani zajištění nutného příslušenství, tedy především filtrace s čerpadlem, desinfekčních prostředků, testerů, schůdků, plováků, bazénového vysavače a krycí plachty.

hladina bazénu

U krycí plachty na bazén se na okamžik zastavme. Je to zdánlivá hloupost a pro mnohé z vás třeba i zbytečnost, a tak bychom vám rádi naznačili, že tomu tak není.

Brání výparu vody – čím větší ploše vystavíme vodu ve venkovním prostředí, tím rychleji se odpaří do ovzduší (samozřejmě s ohledem na relativní vlhkost vzduchu a teplotu). U těchto typů bazénů může jít o desítky litrů za den, a propočítáte-li náklady na dopouštění vody, zjistíte, že vám je plachta dokáže snížit, i když odečtete její pořizovací cenu.

Snižuje náklady na filtraci a desinfekci vody – krycí plachta zachycuje nečistoty, které by jinak z ovzduší pronikly pod hladinu. Je to především všudypřítomný prach a drobné kamínky, pylová zrnka, stébla trav, listy, hmyz atd. Nebude proto nutné tak často uvádět do provozu filtrační čerpadlo a totéž se týká i chlorových tablet a bazénového vysavače.

Omezuje ochlazování vody – nevěřte mýtům, které tvrdí, že bublinky ve fólii využívají principu lupy a zahřívají vodu díky slunečnímu záření. To je pochopitelně nesmysl, ale podstatné je vědět, že fólie je izolant, a že pouze snižuje rychlost ochlazování vody. Není to sice velmi výrazné, ale stále to přispívá ke snížení nákladů na ohřev vody, takže další důvod, proč se krycí plachta na bazén vyplatí.