Povinná výbava vozu v roce 2020

Pokud je to už nějaký pátek, co jste venku z autoškoly, pak možná tápete v tom, co je vlastně součástí povinné výbavy vozidla v České republice. Možná proto zbytečně vozíte věci, které stejně nevyužijete a zbytečně vám zabírají místo v kufru.

Možná vás překvapí, že povinnou výbavou vozu již nejsou náhradní žárovky a pojistky, a to dokonce od roku 2018. V tuto chvíli tak tvoří povinnou výbavu vozu pouze čtyři věci.
Žena a auto

Autolékárnička

Která je naprostou nutností. A co má být obsahem takové autolékárničky?

·         Náplast hladká cívka

·         Obvaz hotový s 1 polštářkem

·         Obvaz hotový se 2 polštářky

·         Rukavice pryžové

·         Škrtící pryžové obinadlo

·         Isotermická fólie

·         Nůžky

Novinkou je také to, že máte-li obsah autolékárničky neporušený, není již potřeba ji po datu expirace měnit, jak tomu bylo v minulosti.
Muž a auto

Reflexní vesta

Reflexní vestu musíte v autě mít, jelikož pokud opouštíte vozidlo mimo obec, nebo muselo-li vozidlo nouzově zastavit, můžete vystoupit pouze s oblečenou vestou. Reflexní vesta vám může v mnoha případech zachránit život. V České republice stačí pouze jeden kus, a to pro řidiče. V zahraničí je však běžná povinnost vozit v automobilu vestu pro každého cestujícího. Pokud dojde k poruše, nebo nehodě vozidla, vystupují z auta všichni cestující a ti, kteří nemají vestu, jsou potom pro ostatní řidiče špatně viditelní. Vesta se doporučuje uložit v autě tak, aby byla v případě potřeby na dosah.

 

Výstražný trojúhelník

Tradiční a velice potřebná součást povinné výbavy. V případě nehody, nebo poruchy, po oblečení výstražné vesty opusťte vozidlo a jděte umístit výstražný trojúhelník, podle předepsaných pokynů, tedy na okraj vozovky, tak, aby byl dobře viditelný. Na silnici je to pak minimálně 50 metrů za vozidlem a na dálnici 100 metrů za vozidlem.

 

Náhradní kolo, popř. prostředky na opravu a výměnu kola

Jak vyplývá z výše uvedeného, povinnost vozit v automobile rezervu již pominula.

Rezervu a nářadí potřebné k výměně kola tak není potřeba vozit za předpokladu, že je váš vůz vybaven sadou pro bez montážní opravu defektu a také kompresorem pro nafouknutí kola.

Dále pak v případě, že máte pneumatiky, které dovolují nouzový dojezd při defektu.

Posledním případem je pak fakt, že máte sjednané pojištění asistenčních služeb při výměně pneumatiky, které musí platit po celé České republice.