Misky na klíčení – pomocníci při domácím pěstování

I když nebydlíte v rodinném domě se zahradou, tak i přes to si můžete udělat domácí zahrádku. Vůbec k tomu nepotřebujete složitý prostor a klidně postačí parapet okna, stůl, balkon nebo terasa. Velkým fenoménem dnešní doby se totiž stali klíčky, které můžete pěstovat po celý rok.
Aby bylo jejich pěstování efektivní, tak potřebujete především vhodnou nádobu nebo speciální misky na klíčení.

misky

Pokud chcete, aby pěstování různých druhů klíčků bylo nejen úspěšné, ale také sloužilo i jako příjemná dekorace, tak investujte do speciálních nádob k tomu určených. Stojí jen pár korun, splňují požadavky pro tento účel a ke všemu poslouží i jako příjemný dekorativní prvek, takže nijak nenaruší interiér.
Patří sem nejen různé misky, ale také sklenice a jejich výhodou je, že je můžete využívat opakovaně. Údržba je zcela snadná a zabere jen pár minut a nezaberou ani moc prostoru při skladování.

Praktické pěstování po celý rok

Díky tomu, že je budete mít pořád po ruce, tak můžete svoje oblíbené klíčky pěstovat celoročně. Získáte tak pravidelný přísun vitamínů a dalších látek a najdete pro klíčky využití také při samotném vaření a přípravě studených i teplých pokrmů.
Postup je s takovými nádobami zcela jednoduchý. Stačí semínka určené pro klíčení zbavit nečistot, tedy opláchnout. Následně je potřebné je na několik hodin nechat namočené, obvykle přes noc.
Potom opět propláchnout a můžete začít rozkládat na dno vybrané nádoby. Mnohdy mají tyto speciální nádoby i několik pater, takže můžete pěstovat i několik druhů najednou.

klíčky smínek

Po rozložení semínek nádobu zakryjeme a postavíme na teplejší místo. O semena se i nadále staráme, a sice tím, že je aspoň 2x denně proplachujeme vodou. Přebytečnou vodu vyléváme.
Co semínka to jiná doba pro klíčení a obvykle od jednoho dne po maximálně sedm. Vyklíčené semínka tak můžete začít konzumovat čerstvé, použít na přípravu jídel nebo je skladovat v lednici v uzavřené nádobě. Takto vydrží zhruba týden.