Je výhodnější bankovní, či nebankovní hypotéka?

Mnoho z těch, kteří se rozhodli zažádat o hypotéku, se jen těžko rozhoduje, zda o ni zažádat v bance, nebo se raději obrátit na nebankovní společnost. Jaká jsou pro a proti?

Dostupnost

Získat hypotéku v bance je poslední dobou čím dál těžší, jelikož banky kladou na své klienty čím dál náročnější požadavky. Ne každý, kdo pracuje, a má pravidelné příjmy, ze kterých mu ještě něco zbývá, dosáhne na hypotéku v bance. Průměrné příjmy na to zkrátka vůbec nestačí. Nebankovním společnostem stačí takové příjmy, které dokazují https://www.unicreditbank.cz/cs/o-bance.html že máte z čeho splácet. Nejsou totiž vázány spoustou mnohdy až nesmyslných předpisů, a mohou tak lépe vyjít klientům vstříc.

peníze a brambora

Výše úroku

Dříve platilo, že výše úroku u bankovní hypotéky byla nižší, než u té nebankovní. S rostoucí inflací, a razantním zvýšením úroků v bankách se však stalo, že jsou úroky nebankovní hypotéky srovnatelné, někdy dokonce i nižší.

Úspory

Pro získání hypotéky je nutné mít alespoň část požadované částky našetřeno. V případě bankovní hypotéky to bývá obvykle 20%, u nebankovní pak 30%.

drobné mince

Rychlost vyřízení

Vyřízení hypotéky v bance trvá někdy až šíleně dlouho, za což může samozřejmě byrokracie. Aby banka mohla poskytnout hypotéku, musí doložit spousty údajů o žadateli, a neustále se na vás bude obracet s novými dokumenty, které je potřeba potvrdit. V důsledku až (tedy jestli) hypotéku získáte, ještě si počkáte, než se vám peníze objeví na účtu. Co se však týče hypotéky v nebankovní společnosti, je vyřizování mnohem snazší, a po podpisu smlouvy můžete mít peníze na účtu již během několika hodin.

BANKA NEBANKOVNÍ SPOLEČNOST
Dostupnost náročná snadná
Výše úroku od 7% p.a. od 4% p.a.
Úspory 20% 30%
Rychlost vyřízení měsíce dny

Obecně lze tedy říct, že získání hypotéky v nebankovní společnosti je snazší, rychlejší, a výhodnější. Většina lidí však nemá k nebankovním společnostem důvěru, jelikož se raději drží starých zajetých kolejí, a neznámého se zkrátka bojí. Ti kdo však již někdy využili služeb nebankovní společnosti, se mnohdy rádi vracejí.