Historie a využití krajky a madeiry

Krajka již v minulosti byla využívána. Údajně, byla krajka původem Itálie. Z Itálie se od 16. století, začala rozšiřovat její výroba do dalších regionů. http://www.vsrr.info/cs/uchazeci/ing-management-rovzoje-mest-a-regionu V 17. a 18. století, se výroba krajek rozšířila zejména do FRANCIE, FLANDER A ŠPANĚLSKA.

° První paličkovací stroj byl patentován v Anglii roku 1809.

° Známé krajkářství v Čechách bylo v 16, století v Krušných horách a na Šumavě.

° Od poloviny 17. století se krajkářství rozšířilo V Orlických horách, kde se započala výroba varianty bruselské krajky.

° V Českých zemích se roku 1860, se převážně zabývalo domácí výrobou krajek.

° Odbyt krajkového zboží výrazně poklesl od konce 19. století. Tradice krajkářství, se udržuje většinou v amatérské výrobě nebo jako umělecké řemeslo.

° Ve 20. století je zaznamenáno v moderním krajkářství řada úspěchů na mezinárodních výstavách a soutěžích.

Zda jste milovnice krajky a madeiry, pak tedy patřičně oceníte její kvalitu a daný vzhled. Vybíráte z mnoha variant, jak charakteristiky dané krajky, složení dané krajky, barevného výběru. Co jako nejdůležitější vnímáte, k čemu je daná krajka potřebná. Každá krajka a madeira má svoje specifika, podle kterých určujeme, na jaký oděv nebo dekoraci je daná krajka vhodná a užitečná.

Žena v krajkových, svatebních šatech

BAVLNĚNÉ A LNĚNÉ KRAJKY PALIČKOVANÉ

° Bavlněné krajky paličkované, patří mezi vzdušné a vysoce kvalitní krajky, které jsou vyrobeny ze 100% bavlny. Krajka je zakončena jemnými vlnkami. Krajku můžeme využít jako lem ubrusů, běhounů, vhodná pro ozdobení polštářů. Vhodné krajkou zdobené, jsou i halenky, sukně, šaty.

° Lněné krajky paličkované, jsou vhodné pro olemování ubrusů, deček, dětských přehozů, zdobení límců, polštářů a oděvů. Je možno využít na dekoraci krabičky, svatební oznámení nebo na přání k narozeninám. Používá se i jako elegantní ozdoba dámských šatů. Tato krajka je vyrobena ze 100% lnu ve smetanové a přírodní lněné barvě. Lněná krajka paličkovaná, patří mezi vysoce kvalitní paličkované krajky. Nutno podotknout, že je velmi vzdušná.

Bavlněné a lněné krajky paličkované, jsou vyráběny strojově. Můžete vybírat z různého barevného provedení, z běžných květinových vzorů, složitějších obrázků, s církevním symboly.

ELASTICKÉ KRAJKY

Elastickou krajku zdobí květinový motiv. Používá se ke zdobení dámských společenských šatů, sukní, kostýmků a halenek. Používaná je i u spodního prádla. Složení elastické krajky je polyamid a elastan.

SILONOVÉ A FRANCOUZSKÉ KRAJKY

Silonová krajka, pevného materiálu, která je na spodní straně zakončena obloučky. Na výběr ve více barevném provedení. Silonová krajka je složená ze 100% Polyamidu. Používá se při olemování spodního prádla, šatů, halenek a jiných. Dále je vhodná pro výrobu lapačů snů a andílků.

Francouzská krajka, je elegantního a romantického vzhledu. Vyrobena z pevného materiálu, složením 100% Polyamidu. Francouzská krajka je vhodná pro ozdobení svatebních a společenských šatů, spodního prádla, halenek, sukní. Je vhodnou variantou, pro ozdobné lemování.

VYŠÍVANÉ PRÝMKY

Vyšívaná krajka, která okouzlí svým precizním zpracováním. Krajka má působivý vzhled, kterou doplňují ornamenty. Složení vyšívané krajky je 100% Polyester. Výrazně vynikne na dekoračních polštářích nebo ubrusech. Vyšívanou krajku využijete pro zdobení halenek, šatů.

VZDUŠNÉ A VYŠÍVANÉ KRAJKY

Vzdušná, vyšívaná krajka, která připomíná list. Využívá se o ozdobení společenských šatů, bolerek, halenek, sukní.

Složení: Polyester, magnetický kov, plast. Každý druh vzdušné a vyšívané krajky, může obsahovat jiné složení.

Kroj doplněný bavlněnou madeirou

MADEIRY BAVLNĚNÉ

Bavlněná Madeira je složení 100% bavlny. Její okraj zdobí lemovanou dírkovanou výšivku s dírkami. Vhodné využití na zdobení polštářů, ubrusů. Můžete ji našít i na halenku, sukně nebo lidové kroje.

POLYESTEROVÉ MADEIRY

Nejčastěji se používá k ozdobení dětských zavinovaček. Dostupná je v mnoha barevných variantách. Vhodná k ozdobení povlečení, polštářů, deček a jiných.

Zda jste dámy tvořivé, pak jistě nabízené krajky rády zakoupíte a následně s nimi ozdobíte nejen oděv, ale i bytové doplňky.